Projekty altan ogrodowych

Domek ogrodowy czy altana z drewna, to elementy ogrodu które można postawić niedużym kosztem oraz niewielkim nakładem sił. Natomiast bywają one bardzo przydatne i praktyczne. Altany pełnią też rolę dekoracyjną.

Co prawda w altanie raczej nie można nocować, ale za to jest doskonałym miejscem na zjedzenie posiłku w cieplejsze dni. Przydaje się też bardzo, kiedy organizuje się przyjęcie na świeżym powietrzu. Altana może pełnić również rolę schronienia przed słońcem lub przed deszczem. Tego typu altany mają bardziej solidną konstrukcję. Są wsparte na czterech grubych belkach. Mają oczywiście podłogę i dach, a czasami także płotek. Zdarzają się też całkowicie zabudowane altany. Spokojnie można ustawić w nich meble ogrodowe czy grill (ale grill raczej w tych niezabudowanych). Z pewnością dobrze jest wykonać najpierw projekt altany, bo można nadawać jej różne kształty. Poza tym jeśli zobaczy się najpierw rysunek łatwiej można sobie wyobrazić efekt końcowy i jeszcze coś dodać lub zmienić. Chodzi tutaj chociażby nawet o dekoracyjny sposób wykończenia, tak aby altana była po prostu ładna.

Niektórzy decydują się tylko na niewielkie i delikatne altanki, które pełnią właściwie przede wszystkim rolę podparcia dla pnących roślin, i nie ma w nich miejsca na wspólne przesiadywanie z gośćmi. Wówczas budowa altany jest bardzo prosta i szybka. W przypadku większych altan wymaga to już nieco więcej wysiłku. Chociaż składane są one z gotowych elementów nie zawsze można poradzić sobie z tym samodzielnie i wówczas lepiej wezwać fachowców. Natomiast żeby w ogóle znaleźć altanę, która będzie nam najbardziej odpowiadać najlepiej jest poprzeglądać propozycje różnych firm w Internecie. Zwykle prezentują one różne zdjęcia, na których dobrze widać pergole, altanki i altany. Obok znajduje się też opis i podane są wszystkie wymiary. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji. Można też oczywiście przejrzeć różne propozycje i na tej podstawie stworzyć własny projekt. Często firmy oferujące różne altany zgadzają się także na stworzenie czegoś specjalnie na życzenie klienta.