Murowane domki do ogrodu

Zazwyczaj w ogrodzie czy na działce stawiamy drewniane domki letniskowe. Znacznie rzadziej są one murowane i nie nadają się do spania w nich przez cały rok. Rzeczywiście z jednej strony tego typu dodatkowy nocleg przydaje się głównie latem, ale gdyby była w ogóle taka możliwość być może wielu z nas jednak by z niej korzystało.

Oczywiście, żeby wykorzystywać domek murowany jako miejsce do spania na przykład w zimie trzeba go ogrzewać, ale w ogóle ściany murowane są cieplejsze niż drewniane. Właśnie w domkach drewnianych szybko robi się zimno, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie. Mury dłużej utrzymują ciepło. Kiedy nagrzeją się porządnie latem tracą temperaturę powoli i stopniowo. Z drugiej strony w upalne dni nie nagrzewają się aż tak jak domki drewniane, dlatego nawet w ciągu dnia jest tam dość przyjemnie i nie za gorąco. Z pewnością ma to znaczenie, jeśli my albo nasi goście spędzamy tam trochę czasu w ciągu dnia lub nocą. Czasami w czasie wakacji w tego typu domkach ogrodowych nocują dzieci, a w domku drewnianym bywa naprawdę duszno.

Co prawda budowanie domku murowanego trwa dłużej niż drewnianego, ale za to jest on trwalszy. Posiada też istotne cechy związane z bezpieczeństwem – jest zrobiony z materiałów, które nie są łatwopalne. W przeciwieństwie do drewna. Pewną wadą drewna wadą jest także to, że szybko nasiąka wilgocią. Może to mieć negatywne skutki dla przechowywanych w domku przedmiotów, mebli i sprzętów. Z kolei na korzyść domków drewnianych może przemawiać to, że są raczej ładniejsze, bardziej przytulne i tańsze. Tak więc każdy musi zdecydować sam czy postawić w ogrodzie lub na działce domek murowany czy drewniany. Wiele zależy od tego, do czego domek ma służyć, jak często będziemy z niego korzystać, co będzie w nim przechowywane itd. Oba rodzaje domków mają swoje plusy i minusy, natomiast ostatecznie nawet jednorodzinne domy całoroczne mogą być drewniane lub murowane, co oznacza że w każdym z tych rodzajów można spokojnie mieszkać, funkcjonować i nocować także zimą. Najlepiej jest brać pod uwagę względy praktyczne, ale przede wszystkim własny gust. W razie czego zawsze można domek rozebrać i postawić nowy…