Domki na narzędzia

Właściciele nieco większych ogrodów lub działek spokojnie mogą sobie pozwolić na postawienie tam domku dla gości, szklarni przydomowej czy domku na narzędzia. Wszystko zależy od potrzeb oraz pomysłu. Natomiast jeśli ktoś lubi uprawiać ogródek, poświęca temu sporo czasu i kupuje do tego różne narzędzia z pewnością najbardziej przydatne będzie miejsce do ich wygodnego przechowywania.

Właściwie nigdy nie korzysta się ze wszystkich narzędzi ogrodowych jednocześnie. Są też takie miesiące, że nie używa się ich praktycznie w ogóle. Zimą łopata może się w końcu przydać co najwyżej do odśnieżania. Dlatego potrzebne jest jakieś pomieszczenie, w którym wszystkie narzędzia spokojnie się zmieszczą i będzie do nich w razie czego łatwy dostęp. Nie zawsze mamy w domu wystarczająco dużo przestrzeni. Dlatego właśnie bardzo przydatny może okazać się niewielki domek w ogrodzie, w którym będziemy mogli trzymać łopatę, grabie, motykę, wiadra, taczki, nawozy itd.

Warto urządzić domek na narzędzia w taki sposób, żeby można było wszystko szybko i łatwo znaleźć. Dobrze jest zamontować w nim półki, na których można ustawić różne sprzęty lub skrzynki z posegregowanymi narzędziami. Łopaty, grabie i inne większe rzeczy można wieszać na specjalnie przygotowanych hakach. Jednak zanim zorganizuje się wnętrze domku trzeba go zbudować. Na pewno łatwiej zrobić to z drewna niż stawiać murowany budyneczek. Jednak zbudowanie niewielkiego domku murowanego również nie jest bardzo skomplikowane czy czasochłonne. Poza tym ogrodowe domki murowane mają kilka zalet, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia przechowywania w nich narzędzi i sprzętu ogrodowego. Po pierwsze nie nagrzewają się latem tak bardzo jak domki drewniane. Natomiast potem ciepło, które zostanie zakumulowane w ścianach zostaje przez pewien czas utrzymane. Nie ma więc nagłych spadków temperatury, nawet jeśli na zewnątrz mocno się ochłodzi. Poza tym domki murowane są mniej narażone na powstawanie wilgoci niż drewniane. Natomiast niektórzy decydują się też na domki narzędziowe z blachy. Każda z tych opcji jest raczej tania, więc lepiej kierować się własnym gustem i upodobaniami niż ceną. Najdroższe są gotowe domki z drewna, ale zawsze można też wykonać je samodzielne z desek.